Powierzchnie są niebryłowymi cechami o zerowej grubości, które mogą być wykorzystane do zdefiniowania zarysu kształtów. Umożliwiają zapisywanie intencji projektowych dla skomplikowanych kształtów, które mogą sprawić kłopot podczas modelowania bryłowego. Raz zdefiniowana powierzchnia może być wykorzystana jako referencja podczas definiowania innej cechy (niekoniecznie bryłowej).
Własności
Tworzenie prostych powierzchni (wyciąganych, obrotowych, przeciąganych po trajektorii lub przekrojach itp.
Krzywe konstrukcyjne, które umożliwiają definiowanie cech powierzchniowych ( krzywe szkicowane, przez punkty, z pliku, z równania, z przecięcia, rzutowane itp.)
Zaawansowane powierzchnie (oparte na krzywych stożkowych, na wielu krzywych granicznych, swobodnych – freeforms itp.)
Operacje na powierzchniach pozwalające na dodawanie lub odejmowanie geometrii z modelu.
Narzędzia do edycji powierzchni oraz kontroli warunków brzegowych (styczność oraz ciągłość krzywizny).
Barwna lub graficzna wizualizacja wyników analiz jakości powierzchni: krzywizny Gaussa, krzywizny w przekrojach, warunków brzegowych itd.
Rozszerzenie pakietu podstawowego w zakresie modelowania powierzchni swobodnych, mających jednocześnie opis parametryczny, stąd spełnia ono wymagania zarówno projektantów – wzorników przemysłowych jak i inżynierów.
ISDX pozwala szybko i łatwo tworzyć cechy bazujące na krzywych i powierzchniach. Mogą one być dołączone do istniejącej geometrii lub budowane na podstawie szkicu koncepcyjnego. Tworzone krzywe mogą być precyzyjnie kontrolowane za pomocą kształtu i połączeń..
Własności
Praca na modelu możliwa jest na jednym widoku lub jednocześnie na czterech widokach (trzy rzuty i widok aksonometryczny).
Pozwala na tworzenie cech typu „Style”, czyli swobodnych krzywych, typu Spline (przestrzennych, płaskich lub leżących na zadanej powierzchni) oraz swobodnych powierzchni, opartych na trzech lub czterech krzywych granicznych i ew. krzywych wewnętrznych
Istnieje pełna kontrola warunków brzegowych krzywych i powierzchni, czyli możliwość zapewnienia styczności, ciągłości krzywizny, prostopadłości, symetrii itp.
Definicja punktów tworzących krzywe odbywa się za pomocą swobodnego wskazywania myszką z jednoczesną możliwością wprowadzania ich precyzyjnych współrzędnych (x, y, z) oraz dodatkowych więzów
Cechy „Style” mogą bazować na:
cechach pakietu podstawowego programu Pro/ENGINEER (krzywe, powierzchnie, bryły itp.
danych pochodzących ze skanera kształtu (formaty: .igs, .ibl., .vda lub .pts),
importowanych modelach opisanych za pomocą trójkątnych powierzchni (facet models), np. w formacie .stl
skanowanych szkicach lub zdjęciach, np. w formacie .jpg * lub mogą być tworzone niezależnie
Na bieżąco dostępne są analizy jakości krzywych i powierzchni, np. krzywizny Gaussa itp. .