ul. Bociana 22a, 31-231 Kraków

Creo Human Factors

Połącz ludzi z produktami, używając cyfrowego modelu postaci ludzkiej
Grafika przedstawiająca widok z oczu manekina umieszczonego w zespole dzięki wykorzystaniu rozszerzenia Creo Human Factors.
Spojrzenie na konstrukcję z oczu użytkownika

Ergonomia, nazywana często czynnikiem ludzkim, skupia się na tym, jak ludzie współpracują z układami fizycznymi i stara się zoptymalizować działanie obu tych czynników.

Testowanie swoich produktów przez producentów na reprezentacyjnej próbce potencjalnych użytkowników jest po prostu rozsądne. A przynajmniej powinno być. W przeciwnym wypadku klient odkrywa, że nie może łatwo dosięgnąć radia w samochodzie, a serwisant stwierdza, że musiałby mieć dodatkowe łokcie, żeby wykonać zalecaną procedurę serwisową. Jeżeli czekasz na wytworzenie fizycznego prototypu, takie i podobne im błędy projektowe są droższe w naprawie i trudniejsze do znalezienia, narażając na ryzyko zarówno zyskowność, jak i postrzeganie marki.

Przyjęcie ukierunkowanego na człowieka podejścia do projektowania jest coraz większą koniecznością na dzisiejszym konkurencyjnym rynku. Konstruktorzy pracujący w przemyśle lotniczym, obronnym, motoryzacyjnym, sprzętu przemysłowego czy elektroniki i zaawansowanych technologii muszą zrozumieć i zoptymalizować sposób produkcji, użytkowania i konserwacji ich produktów, aby mieć pewność, że produkty spełniają wymagania klientów, są wygodne w użyciu i posiadają przewagę konkurencyjną. Ponadto od producentów często wymaga się sprawdzenia, czy ich produkty i miejsca pracy są zgodne z normami dotyczącymi zdrowia, bezpieczeństwa i miejsc pracy.

Grafika przedstawiająca wizualizację zasięgu ramion operatora urządzenia z wykorzystaniem rozszerzenia Creo Manikin.
Wizualizacja sfery zasięgu ramion operatora urządzenia

Potrzebujesz „ludzi”. Rozszerzenie Creo Human Factors do Creo Parametric jest idealnym rozwiązaniem. Umożliwia Ci ono wizualizację, symulację, optymalizację i komunikację interakcji między człowiekiem i produktem znacznie wcześniej na etapie projektowania. Oszczędzasz w ten sposób czas i obniżasz ogólne koszty opracowania produktu.

Modelowanie z wykorzystaniem cyfrowej postaci ludzkiej wspiera ergonomiczne podejście do projektowania, umożliwiając konstruktorowi dodanie cyfrowego modelu 3D postaci ludzkiej do modelu 3D CAD produktu. Model ten, nazywany również manekinem, jest zaawansowanym mechanizmem będącym również dokładną reprezentacją charakterystyki fizycznej człowieka, takiej jak rozmiar, kształt, pole widzenia, zakres ruchu, siła i komfort. Manekina możesz dostosować do swojego projektu, wybierając odpowiednią płeć i pochodzenie demograficzne. Następnie możesz poruszać nim w czasie rzeczywistym, dzięki czemu lepiej zrozumiesz powiązanie między produktem i ludźmi, którzy będą z nim pracować, takimi jak konsumenci, operatorzy, instalatorzy, montażyści czy konserwatorzy.

 

Tradycyjne narzędzia do modelowania postaci ludzkiej mogą być drogie i trudne w użyciu. Rozszerzenie Creo Human Factors sprawia, że rozbudowane możliwości modelowania cyfrowej postaci ludzkiej są dostępne również dla ludzi, którzy nie są specjalistami. Umożliwia ono projektantom szybsze zrozumienie oddziaływania między człowiekiem i produktem oraz wcześniejsze zoptymalizowanie konstrukcji. Dzięki temu znacznie poprawisz procesy projektowania oraz weryfikacji swoich produktów.

Możliwości Creo Human Factors

 • Cyfrowy model postaci ludzkiej.
  Umieść w zespole cyfrowy model manekina zgodny z normą ISO/IEC 19774, wybierając odpowiednią płeć, narodowość, rozmiar itd.
 • Rozbudowana biblioteka postaw.
  Wybierz odpowiednie ustawienie manekina – w pozycji stojącej, siedzącej, klęczącej itp. oraz żądane ustawienie dłoni (zaciśnięte, otwarte, chwytające itp.).
 • Analiza pola widzenia.
  Spójrz na model oczami manekina oraz wyświetl wizualizację pola widzenia (peryferyjnego, stereoskopowego i optymalnego).
 • Analiza zasięgu.
  Wyświetl kopertę zasięgu ramion manekina i zweryfikuj możliwości sięgnięcia w określone miejsce.

Creo Design Essentials – najbardziej rozbudowany pakiet podstawowy 3d CAD

Rozszerzenie Creo Human Factors wchodzi również w skład podstawowego pakietu do projektowania 3D – Creo Design Essentials. Jest to obecnie najbardziej rozbudowany pakiet podstawowy dostępny wśród narzędzi do projektowania 3D. Zobacz co jeszcze się w nim znajduje.

Poznaj pakiet Creo Design Essentials
Masz pytania?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Creo Human Factors? Chętnie udzielimy Ci wszelkich informacji – zapraszamy do kontaktu.
Realizacja: Agencja Interaktywna CZENZO