ul. Bociana 22a, 31-231 Kraków

Creo Mold Design

Zaprojektuj formę wtryskową
w rekordowo krótkim czasie

Projektowanie części plastikowych to zarówno proces, jak i umiejętność zrównoważenia unikatowych własności materiałowych tworzywa i wymagań projektowych formy z charakterystyką i wymaganiami projektowanego produktu. Przemysł chętnie stosuje te lekkie i dające się formować materiały by obniżać koszty produkcji, zwiększyć atrakcyjność produktu w oczach konsumentów i ograniczyć wszystko: od wykorzystania skąpych zasobów naturalnych po liczbę wgnieceń w drzwiach po stronie kierowcy.

Praca z tworzywem sztucznym może być trudna i czasochłonna – co wie każdy, kto zmierzył się z problemem źle zaprojektowanej formy czy wynikami pozornie chaotycznego procesu wtrysku. Właśnie dlatego podstawowe możliwości projektowania 3D CAD w Creo Parametric obejmują projektowanie części plastikowych. Dzięki nim w pełni wykorzystasz potencjał kreatywny, jaki daje Ci tworzywo sztuczne.

Dobrze zaprojektowana forma umożliwi systematyczne wytwarzanie jednolitych części w krótkim czasie, co poskutkuje obniżeniem kosztów produkcji, wzrostem przychodów i wysoką wydajnością pracy. To trwałe i skuteczne źródło przewagi nad konkurencją. Przekonaj się, jakie narzędzia wspomagające projektowanie form oferuje Creo Parametric.

Rozszerzenie Creo Tool Design
Grafika przedstawiająca część plastkową i gotową formę, zaprojektowaną za pomocą Creo Tool Design.
Gotowa forma i stworzona w niej plastikowa część.

Rozszerzenie PTC Creo Tool Design (TDX) do Creo Parametric to narzędzie 3D CAD niezbędne dla profesjonalnych projektantów, którzy muszą szybko tworzyć wysokiej jakości wkładki form, gniazda odlewnicze i rozmieszczenia. Wykorzystując potężne możliwości powierzchni parametrycznych PTC Creo TDX, inżynierowie mogą łatwo tworzyć nawet najbardziej skomplikowane powierzchnie podziałowe. Poprzez zautomatyzowanie wielu czasochłonnych i skomplikowanych procesów PTC Creo TDX sprawia, że zamiast skupiać się na żmudnych zadaniach, możesz poświęcić uwagę tworzeniu innowacyjnych projektów o najwyższej jakości.

Grafika przedstawiająca interfejs rozszerzenia Creo Tool Design.
Interfejs użytkownika zorientowany na proces.

Używając rozszerzenia Creo TDX, możesz z łatwością tworzyć nawet najbardziej skomplikowane jedno- i wielogniazdowe formy wtryskowe i odlewnicze. Znajdź i usuń problemy związane z pochyleniami ścian formy, podcięciami i grubościami, a następnie stwórz automatycznie powierzchnię podziałową w zorientowanym na proces środowisku, prostym nawet dla zwykłego użytkownika, który musi szybko stworzyć skomplikowane oprzyrządowanie.

Możliwości Creo Tool Design

 • Oceń graficznie pochylenia formy, podcięcia, grubości i pole rzutowania, a następnie wykonaj natychmiastowe poprawki.
 • Projektuj za pomocą dwóch interfejsów zorientowanych na proces, po jednym dla form wtryskowych i odlewniczych, z których każdy prowadzi Cię krok po kroku przez proces tworzenia układów i gniazd form.
 • Twórz i modyfikuj dowolne cechy, takie jak pochylenia, zaokrąglenia, skomplikowane powierzchnie i linie podziału, żeby poprawić technologiczność modelu.
 • Uwzględniaj izotropowy i anizotropowy skurcz.
 • Buduj rozmieszczenia i rdzenie piaskowe nawiązujące się do geometrii zaprojektowanej części.
Rozszerzenie Creo Expert Moldbase
Grafika przedstawiająca skrzynkę formy zaprojektowaną za pomocą rozszerzenia Creo Expert Moldbase.
Forma zaprojektowania z wykorzystaniem rozszerzenia Creo EMX

Rozszerzenie Creo Tool Design wspomaga projektowanie samego gniazda formy. Jednak największym wyzwaniem, przed jakim stoją dziś inżynierowie technologowie, jest znalezienie czasu na poprawę jakości, szybkości i innowacyjności podczas projektowania i detalowania skrzynek form.

Creo Expert Moldbase (EMX), rozszerzenie do Creo Parametric, jest nieodzownym, dodatkowym narzędziem dla producentów form i narzędzi, które pozwala na wyeliminowanie czasochłonnych, żmudnych zadań oraz konieczności przenoszenia danych, które spowalniają proces rozwoju produktu.

Creo EMX umożliwia Ci tworzenie skrzynek form w znajomym środowisku 2D i automatyczne wygenerowanie modelu 3D. Interfejs 2D sterowany procesem prowadzi Cię w stronę uzyskania optymalnego projektu i jest automatycznie aktualizowany w trakcie rozwoju skrzynki. Projektując, możesz korzystać z bogatego katalogu komponentów standardowych (DME, HASCO, FUTABA, PROGRESSIVE, START itd.) oraz własnych komponentów. Wynikowe modele 3D są następnie wykorzystywane do sprawdzenia kolizji w procesie otwarcia formy oraz automatycznego wygenerowania obiektów pochodnych, takich jak rysunki wykonawcze i listy materiałowe.

Grafika przedstawiająca wybór skrzynki formy w rozszerzeniu Creo Expert Moldbase.
Wybór skrzynki z wykorzystaniem Creo EMX

Creo EMX zwiększa szybkość projektowania, ponieważ unikatowy interfejs graficzny umożliwia Ci szybki podgląd w czasie rzeczywistym przed automatycznym umieszczeniem komponentu lub zespołu 3D. Po umieszczeniu komponentów, w odpowiednich sąsiadujących ze sobą płytach i komponentach są automatycznie tworzone odpowiednie operacje, takie jak podcięcia czy wiercenie i gwintowanie otworów. Creo EMX umożliwia też firmom projektującym formy zapisanie swoich własnych standardów projektowych i najlepszych rozwiązań bezpośrednio w zespołach i komponentach form.

Z pomocą Creo EMX możesz projektować skrzynki form w znajomym, zorientowanym na proces interfejsie 2D i automatycznie wygenerować model 3D, by sprawdzić, czy podczas otwarcia formy nie dochodzi do kolizji. Zautomatyzowane etapy projektowania oraz biblioteki z dużą liczbą standardowych części i komponentów znacznie przyspieszają cały proces projektowania.

Możliwości Creo Expert Moldbase

 • Wyspecjalizowany interfejs 2D, umożliwiający natychmiastowe dostosowanie skrzynek i komponentów form do własnych potrzeb.
 • Automatyczne wstawianie komponentów na zasadzie „wskaż i umieść”.
 • Automatyczne dodawanie do płyt wszystkich niezbędnych otworów przelotowych, gwintów, pogłębień itp.
 • Cechy dodawane na poziomie części są już w pełni zwymiarowane.
 • Możliwość stworzenia, zapisania i ponownego wykorzystywania niestandardowych komponentów.
 • Katalogi dostawców obejmują takie firmy jak: DME, DMS, EOC, FUTABA (Misumi), HASCO, KLA, MEUSBURGER, PEDROTTI, RABOURDIN, STRACK, PROGRESSIVE, NATIONAL, PCS, LKM i inne.
 • Automatyczna konfiguracja “w locie” komponentów, zmiana rozmiaru i położenia komponentów, docinanie komponentów, tworzenie wycięć przelotowych i gwintów.
 • Automatyczne tworzenie rysunków, tabel otworów i wykazu części.
 • Symulacja otwarcia formy i wyrzutu wypraski.

Creo Design Advanced Professional – pakiet dla zaawansowanego projektanta 3D CAD

Rozszerzenia Creo Tool Design i Creo Expert Moldbase są dostępne w zaawansowanym pakiecie do projektowania 3D – Creo Design Advanced Professional oraz jako samodzielne rozszerzenia do niższych pakietów. Creo Design Advanced Professional to bardzo bogato wyposażony pakiet do projektowania 3D, łączący w sobie zaawansowane narzędzia do projektowania i wytwarzania. Zobacz co jeszcze się w nim znajduje.

Poznaj pakiet Creo Design Advanced Professional
Masz pytania?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostępnych w Creo Parametric narzędzi do projektowania form? Chętnie udzielimy Ci wszelkich informacji – zapraszamy do kontaktu.
Realizacja: Agencja Interaktywna CZENZO